Jak prawidłowo dbać o zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej zapewni ci zdrowy i promienny uśmiech przez długie lata. Jeżeli chcesz mieć zdrowe zęby, to przede wszystkim musisz przyłożyć dużą uwagę do sposobu ich pielęgnacji. Według zaleceń lekarzy stomatologów nie wystarczy myć zębów dwa razy dziennie. Żeby zapobiec procesom chorobotwórczym uzębienie powinno być starannie szczotkowane po każdym posiłku, tak aby spomiędzy przestrzeni zębowych, możliwe było usunięcie wszystkich resztek pokarmowych. Poza szczotkowaniem warto również używać specjalistycznych nici dentystycznych oraz płynu przeznaczonego do płukania jamy ustnej.

Bardzo ważny przy prawidłowym dbaniu o stan jamy ustnej jest odpowiedni wybór szczoteczki do mycia zębów. Powinna być ona dobrze dobrana do rodzaju zębów konkretnego człowieka. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wybór szczoteczki zbyt miękkiej lub zbyt twardej. Szczoteczki o zbyt miękkim włosiu nie są w stanie dokładnie wyczyścić zębów i ich okolicy z resztek jedzenia. Z kolei zbyt twarde szczoteczki do zębów mogą zdzierając szkliwo, powodować mikro ubytki na powierzchni zęba, a także doprowadzać do krwawienia dziąseł. W tym momencie na rynku wyrobów stomatologicznych istnieje olbrzymi wybór szczoteczek do zębów. Są one dostępne w różnych rozmiarach oraz o zróżnicowanej twardości włosia. Możesz także wybierać pomiędzy szczoteczkami tradycyjnymi oraz tymi elektrycznymi. Pamiętaj o tym, aby wymieniać szczoteczkę w momencie, w którym zaobserwujesz na niej pierwsze oznaki zużycia, jednak nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości jaka szczoteczka będzie dla ciebie najlepsza, to wybierz się na konsultację do najbliższego gabinetu stomatologicznego. Spis wszystkich punktów dentystycznych znajdujących się w twojej okolicy znajdziesz w internecie (szukaj na: dentysta-stomatolog Gdańsk). Wystarczy że w wyszukiwarkę wpiszesz frazę “dentysta Gdańsk” lub “stomatolog Gdańsk”.

Odpowiednia szczoteczka do mycia zębów (szukaj na: wikipedia-szczoteczka) to jedna kwestia, a druga nie mniej ważna to technika ich szczotkowania. Istnieje wiele teorii na temat tego, w jaki sposób należy prawidłowo szczotkować zęby. Wielu ekspertów jest zdania, że aby dokładnie wymyć uzębienie, należy je czyścić przynajmniej przez dwie minuty. Szczotkowanie powinno odbywać się delikatnymi, kolistymi ruchami. Szczególną uwagę należy zwrócić na trudno dostępne okolice, w których mogą zalegać resztki pokarmowe, a także na linię łączącą zęby z dziąsłem. Prawidłowa higiena jamy ustnej nie polega tylko i wyłącznie na starannym czyszczeniu zębów – dokładnie wymyć należy również język oraz wewnętrzną stronę policzków – w tych miejscach również gromadzą się bakterie, które mogą spowodować bardzo niebezpieczne zakażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *